GOLDENMIX®  Bitki Besini

BİLİNÇLİ ÇİFTÇİNİN TUTKUSU

 

Bitki beslemede her zaman önde olan GOLDENMIX®, tam bir bitki besinidir.

 

ÇOK AMAÇLI BİTKİ BESİN KOMPLEKSİ

 

· Bitkinin düzgün ve dengeli beslenmesini sağlar.
· Meyvelerin albenili, parlak, renkli, iri, dayanıklı, sert, ağır, lezzetli ve hoş kokulu olmalarını sağlar.
· Çiçeklenmeyi ve döl tutumunu arttırır.
· Bitkinin özsuyunu hızlandırır.
· Bitki bünyesindeki reaksiyonları organize eder.
· Bitkinin mineral ve organik madde ihtiyacını karşılar.
· Kök oluşumunu arttırır.
· Kötü hava koşullarına dayanıklılık sağlar.
· Her türlü zirai ilaçlarla karıştırılabilir.
  Bitki beslemede her zaman önde olan GOLDENMIX®, tam bir bitki besinidir.

 

 

 

 

 

 

 

DAHA KALİTELİ VE BOL ÜRÜN İÇİN GOLDENMIX Bitki Besini YETER

 

GOLDENMIX® ÜRETİM TEKNİĞİ

 

Bilindiği gibi bitkiler beslenme sürecinde çok çeşitli besin elementlerine ihtiyaç duyarlar. Bu besin elementlerinin topraktaki mevcut miktarları her zaman yeterli olmamaktadır. Bitkinin ihtiyaç duyduğu miktarda besin elementi toprakta bulunsa bile toprak koşulları nedeniyle bu besin elementleri bitkiler tarafından kullanılamamaktadır. Böyle durumlarda bitkilerin yaprak gübreleri ile beslenmeleri büyük önem kazanmaktadır. Yapraktan besleme uygulamalarında seçilen Yaprak Gübresi nin içeriği çok önemlidir. Kullanılan ürünün içerdiği besin elementleri ve bu elementlerin şelatlı olması, ürünün bitki tarafından alınmasını ve kullanılmasını direkt olarak etkilemektedir. Yaprak Gübresi' nin içeriğindeki besin elementlerinin oranları ppm düzeyinde olmakla beraber, yapraktan yapılan uygulamalarda çok önemlidir.  Bitki besleme uzmanlık alanıdır.

 

Tarımda teknolojinin gelişmesi ile birlikte, bitki besleyici ve geliştirici birçok yeni ürün (tonik, döl tutturucu, köklendirici, organik madde gibi ) üreticinin

 kullanımına sunulmaktadır. Bu yeni ürünlerin faydası üreticiler ve teknik teşkilatlarca  kabul edilmektedir. Ancak bitki besin maddeleri ve diğer yan ürünler, üreticimiz tarafından sadece zirai mücadele ilaçları ile birlikte kullanılmaktadır.

 

Bu kadar çeşitli ürünün bir defada karışım yapılarak kullanılmasının son derece zor ve pahalı olmasından dolayı, üreticimiz bayisinin veya kendi tercihi doğrultusunda bu ürünlerin yalnızca bir tanesini kullanmaktadır. Fakat bu tür ürünlerin birlikte kullanılmasında birbirini tamamlayıcı özelliklerden dolayı büyük fayda vardır.

 

GOLDENMIX® Bitki Besini çok amaçlı bir bitki besin kompleksi olup diğer yaprak gübreleri gibi bitkiyi sadece beslemekle kalmaz, bitki hücresindeki çok çeşitli reaksiyonları düzenler, bitkinin köklerini geliştirir, döllenmeyi arttırır. Kısaca çok çeşitli ve pahalı ürünler kullanarak sağlanan faydayı ve verim artışını sadece GOLDENMIX Bitki Besini ile elde edebilirsiniz.

 

GOLDENMIX® Bitki Besini bitkinin ihtiyacı olan enerjiyi sağlayarak, döllenmeyi arttırır. Herhangi bir ekstra döllendiriciye ihtiyaç duymaz.

 

GOLDENMIX® Bitki Besini içerdiği doğal amino asit karışımı ile bitkinin organik madde ihtiyacını karşılar.

 

İçeriğinden de anlaşılacağı gibi GOLDENMIX Bitki Besini tam bir bitki besin kompleksidir. Bitkinin yapraktan beslenmesi için gerekli olan tüm ihtiyaçlarını düzenli olarak karşılar.

 

Dünya nüfusunun gün geçtikçe artması gıda ihtiyacının hızlı artmasına sebep olmaktadır. Tarım alanlarının sınırlı olduğu dikkate alınırsa artan gıda maddesi ihtiyacının birim alandan daha çok ürün elde ederek karşılanabileceği ortadadır. Topraktan bitkilerin kaldırdığı besin elementlerinin tekrar iade edilmesi gerekir. Aksi halde toprak gittikçe verimsizleşecek ve elde edilen ürün gün geçtikçe azalacaktır.

 

* YAPRAK GÜBRESİ NEDİR?

Bitkinin istediği besin elementlerinin, bitkiye en kolay ve en hızlı şekilde verilmesini sağlayan sıvı yada toz gübrelerdir.

 

Bitkinin istediği demir, çinko, magnezyum, kalsiyum, bor, mangan gibi mineralleri topraktan çok zor alır. Goldenmix in özel formülü ile bitkinin ihtiyacı olan mineraller bitkinin istediği oranda karşılanır. ( Eksik oran bitkinin ihtiyacını karşılamayacağı gibi, fazlası da bitkide toksitite yaratır)

 

* BİTKİ, BİTKİ BESİN ELEMENTLERİNİ NEDEN ZOR ALIR?

Çünkü toprak pH'sı ya çok yüksektir ya da çok düşüktür. Genelde topraklarımızın pH'sı çok yüksektir. Yani kireç oranı yüksektir. Kireç bütün mineralleri bağlar.

 

Kireç aynı şekilde topraktaki mineral ve organik maddeleri de yok eder. Mineralleri ve organik maddesi olmayan topraklarda bitkiler zayıf kalır. Zayıf kalan bitkilerde sürgün gelişmez, bitkiler küçük kalır, böyle bitkilerde meyve az ve meyve kalitesi düşük olur. 

  

Aynı zamanda yüksek kireç ve pH'nın olduğu yerlerde azot, fosfor ve potas kolay alınırken bunların fazlalığı demir, çinko, magnezyum gibi besinlerin alınmasını engeller.

 

Goldenmix yapraktan uygulandığı için, topraktaki bütün olumsuzlukların önüne geçer, kısa sürede (on beş, yirmi dakikada bitki bünyesine girmiş olur.) etkisini gösterir.

 

Yine aynı şekilde tuz oranı yüksek olan topraklarda minerallerin ve organik maddenin faydası görülmez. İnsanlarda ki yüksek tansiyonun sebebi nasıl tuz ise bitkilerde de tuz aynı etkiyi yapar.

 

NASIL?

Topraktaki tuz köklerin gelişmesini engeller ve topraktan gübrenin alınmasını zorlaştırır. Toprakta bulunan yüksek tuz oranı minerallerin bitki köklerine ulaşmasını yada köklerin gübreye ve organik maddelere ulaşmasını engeller. Ağaçların tepelerindeki meyveleri toplamak için merdiven gereklidir. Köklerde merdiven yoktur. Öyleyse kökleri tuzdan kurtarmak gerekir. tuzlu topraklarda gübrelerin kullanılması elleri ve ağzı bağlı olan bir insanın yemek yiyebilmesine benzer, yani aç kalır. 

 

Bilindiği gibi toprakta bulunan besin elementleri yağmurlarla beraber toprakta alt seviyelere doğru yıkanma yapar. Elekle su taşımak bundan daha kolaydır. Tuzlu topraklarda yetişen bitkilerde çiçek ve meyve tutumu çok az olur. Meyve dökümü fazla olur. Meyveler küçük kalır ve kalite çok düşük olur.

 

İşte bu nedenlerden dolayı yaprak gübrelerinin faydaları ortaya çıkmaktadır. Muhakkak taban gübrelerini kullanacağız ama, bitkinin topraktan alamadığı veya almakta zorluk çektiği bitki besin elementlerinide yapraktan bitkiye mutlaka vermek zorundayız.

 

PEKİ HER YAPRAK GÜBRESİNİ KULLANMALI MIYIZ?

İşte burada da bayimizin ve çiftçimizin dikkatli olması gerekmektedir. Bitkinin makro ve mikro besin elementleri ihtiyaçlarını, bitkinin beslenme gereksinimlerini, fide döneminde, meyve tutumu, meyve gelişim döneminde bitkinin ihtiyaçlarını bilen, teknik bilgi ve tecrübesi olan, köklü, tanınmış firma ve tanınmış yaprak gübreleri her zaman öncelikli olmalıdır.

 

Topraklarda herhangi bir besin elementinin fazla miktarda bulunması başka bir besin elementinin alınmasını güçleştirir. Bir insan yemekte fazla miktarda ekmek yerse, yemek yiyemez, aynı şekilde toprağa fazla miktarda azot verilirse demir, magnezyum, kalsiyum gibi besin elementlerinin bitki tarafından alınmasına engel oluruz. Yine aynı şekilde fosforun fazla olduğu topraklarda çinko alınamaz.

 

Günümüz çağında azalan toprak, buna ters orantılı çoğalan nüfus nedeniyle birim tarım alanlarından en yüksek verimi almak zorundayız. Bitkiden maksimum verimi alabilmemiz içinde, bitkinin sürekli kullandığı ve toprakta azalan besin elementlerini tamamlamak, hem de iyi bir bitki besleme yapmalıyız.

 

Bitkiyi bir dönem çocuk, bir döneminde de hamile bir anneye benzetebiliriz. Her iki şekilde de hassas bir ilgi, bakım ve iyi bir şekilde beslemeye çalışmalıyız ki iyi bir verim alalım. Zamanında iyi bir beslenmeyen bitki meyve döneminde istenilen ürünü veremeyecektir.

SEVKİYAT
 
FUARLAR

 

Sonradan yapılan bakımla da meyve istenilen kaliteye gelmeyecektir.

 

PEKİ BİTKİ BESLEMEDE NELERE DİKKAT ETMELİYİZ ?

 

Her gün bir adım ileriye giden teknolojiyi, her gün yapılan yeni buluşları takip etmeden, bitkinin hangi besinleri ne kadar istediğini bilmeden, bitkinin meyve öncesi, meyve tutumu ve meyve sonrası nelere ihtiyacı olduğunu bilmeden sağlıklı bir bitki besleme yapılamayacaktır.

  

Çiçeklenme öncesinden meyve hasadını sonuna kadar gerekli olduğu bütün zamanlarda. Çiçek öncesi, çiçek dökümünden sonra ve 15 gün sonra üç uygulama çiçek tutumunu ve çiçek dökümünü önler. 

 

GOLDENMIX® Bitki Besini özel formülü sayesinde kuru daldan (ağaca su yürümeye başladığı dönemler) dahi etkisini gösterir. Bu sayede yapraktan önce çiçek açan bitkilerde çiçeğin döl tutma sorununu ortadan kaldırır.

 

Bilhassa çok yıllık bitkilerde tek bir çiçek verme zamanı olduğu için çiçeklerin hepsi çok kıymetlidir. Çok çiçek tutan bitkilerde çiçek veya meyve seyreltmesi yapılabilir ama tekrar çiçek açtırma imkânımız bulunmamaktadır.

 

GOLDENMIX® Bitki Besini bitkinin ihtiyaç duyduğu bütün bitki besin elementlerini içerir. Zengin yapısı sayesinde bitkiyi sağlıklı, gür ve dirençli bir bünyeye kavuşturur.

Bitkiler damarları sayesinde köklerinden aldıkları besinleri yapraklara taşımakta, yapraklarda foto sentez yaptıktan sonra bitkinin ihtiyaç duyduğu enerjiyi ve bitki besin maddelerini yaşam alanlarına ve meyvelere gönderirler.

İyi dağıtım yapılmamış kök gübrelerinin bir tarafa az gitmesi veya damar tıkanıkları nedeniyle köklerden aldığı aldığı besinleri taşımakta veya fotosentezini yaptığı besinleri meyvelerine yeterince taşıyamamaktadır.

 

Buda çeşitli dallarda çeşitli boyutlarda irili ufaklı meyve vermesine neden olmaktadır. Bu hem işçilik, hem de pazar kaybı olarak karşımıza çıkmaktadır. İç pazarda ucuz fiyatlarda alıcı bulmaktadır. 

 

GOLDENMIX® Bitki Besini kolayca nüfus eden yapısıyla yaprak tarafından hemen emilmekte, fotosentezi yapıldıktan sonra meyveye  ve bitkinin yaşam alanlarına hemen ulaşmaktadır. Bitkinin besin elementlerini taşımak gibi bir enerji harcamasına gerek yoktur. Gereksiz enerji kayıplarından kurtulan bitki bütün enerjisini bizler için meyve olan, ama kendisi için soyunu devam ettirme aracına gönderir.

 

Bitki ne kadar sağlıklı bir meyve üretirse soyunu da devam ettireceğinden, bütün gücünü meyvelerine verecektir.

 

GOLDENMIX® Bitki Besini bitkiyi sağlıklı nesiller için teşvik edecektir. Bitki için sağlıklı nesiller bizler içinde kaliteli ürünler demektir.

 

GOLDENMIX® Bitki Besini özel ve kolayca meyveye ulaşan yapısından dolayı bütün meyveler parlak, canlı, albenili, aromalı, ve eşit büyüklükte olacaktır. Bu hem işçilik giderlerinin az olması ( meyve veya sebzeleri seçme, boyutlandırma), hem de ihracatlık ürün elde edilmesini sağlayacaktır.

 

GOLDENMIX® Bitki Besini,  yaprakta bulunan stomalardan (gözenek) özel formülü sayesinde kolayca girer. 

 

Neden GOLDENMIX Bitki Besini

1

Çevrecidir. Dolgu maddesi su olduğu için toprakta ve bitkide çözülemeyen maddeler bırakmaz. Bitki ve toprak GOLDENMIX® Bitki Besini son zerresine kadar kullanır. Bitki GOLDENMIX Bitki Besini içerisinde bulunan bitki besin maddelerini, hem de dolgu maddesi olan suyu kendi bünyesine alır.

2

Bozulan çevre şartlarından dolayı bitkiler strese girmektedir. Şehirleşme, araba egzozlarından çıkan zehirli gazlar, küresi ısınma gibi bir çok faktör, azalan arı gibi döllenmeyi sağlayan canlıların azalması sonucu döllenme sorunu yaşamaktadır. ( örnek: hayvanat bahçelerindeki yabani hayvanların çok zor üremeleri ) GOLDENMIX® Bitki Besini özel formülüyle bitkilerin döllenme problemini ortadan kaldırmaktadır.

3

Köklendiricidir. Bitkilerin asıl beslenme organı olan köklerin daha kuvvetli olmasını sağlar, yeni saçak köklerin oluşumunu sağlar.

4

Bitki besinidir. Bütün canlıların insanlar, hayvanlar ve bitkilerin besine ihtiyaçları vardır. Her canlı grubunun belirli besine ihtiyacı vardır. Bitkilerin de yaşam boyunca çeşitli minerallere ihtiyacı vardır. GOLDENMIX® Bitki Besini bitkilerin yaşam için ihtiyaç duydukları bitki besinlerini özel formülü ile en iyi şekilde sağlamaktadır.

GOLDENMIX Bitki Besini NEDEN BU KADAR ETKİLİDİR

Bitkinin istediği mineralleri verirken, eğer bitkileri iyi bilmiyorsanız ve bitkinin istediği minerallerin bitki tarafından alınabilmesi için nasıl  formüle edileceğini ve bitkilerin sağlıklı bir yaşam için ne kadar hangi mineralden istediğini bilmiyorsanız üretmiş olduğunuz hiçbir ürün bitkiye yeterince faydalı olamayacaktır.

 

Yapraklar, bitkilerin havayla en geniş yüzeyde ilişkisi olan organlardır. Terleme, solunum, fotosentez ve boşaltım gibi önemli faaliyetleri gerçekleştirir. Yapraklar bütün bu olayları yaprak yüzeyindeki stomalar (gözenekler) sayesinde yaparlar.

 

Yaprak yüzeyinin 1 mm2 sinde 50 – 700 arası stomalar bulunabilir. Yaprağın tamamındaki stoma sayısı milyonları bulabilir. Ayçiçeğinin tek bir yaprağında 13 milyon stoma sayılmıştır. Bunların her biri nem, ısı ve ışık gibi şartlarda otomatik olarak uyarılmak yerine, bir çift nöbetçi hücre tarafından kontrol edilir. Havanın çok kuru ve sıcak olduğu zamanlarda gözenekler sadece aralık kalırlar; ama nem, nöbetçi hücreleri şişirdiğinde aralıklarını artırmaya başlarlar. Soğuk ve yağmurlu havalarda ise gözenekler tamamen açılırlar.

 

Çıplak gözle görmenin imkansız olduğu bu mikroskobik gözeneklerden bitkinin ihtiyacı olan mineralleri vermek için iyi bir bilgiye sahip olmanız gerekmektedir.

 

Sürekli gelişen teknoloji, yılların verdiği birikimle birleştirilerek, GOLDENMIX® Bitki Besini bitkinin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde üretilmiştir.  GOLDENMIX® Bitki Besini özel kimyasal formülü ile yukarıda şemada da gösterildiği gibi stomalardan ( gözeneklerden ) içeri kolaylıkla girerek fotosentez yapan dokulara rahatlıkla ulaşmakta ve foto sentez yapıldıktan sonra midribe ulaşmakta oradan da direkt olarak meyvelere gitmektedir. İyi formüle edilemeyen mineraller gözeneklerden geçemeyecek, çok az geçebilenler de bitki tarafından o hücre kapatılarak reddedilecektir. Her bir mineral GOLDENMIX Bitki Besini özel formülü ile  ( + )  iyonlarla sarılmakta gözeneklerden rahatlıkla geçebilme ve yaprağa geçen minerallerinde bitki tarafından kabul edilmesi sağlanmaktadır.

 

Bitki Besini Nedir?

 

Bitkinin hayatta kalması ve büyümesi için on altı kimyasal elementin önemli olduğu bilinmektedir.

 

On altı kimyasal element, olmayan minerallar ve minerallar diye iki ana gruba ayrılır.

Olmayan Mineral Besinler hidrojen (H), oksijen (O), ve karbon (C) dur.

 

Topraktan gelen 13 besin elementi suda çözünerek bitki kökleri tarafından emilir.

Sağlıklı büyüme için, besin elementleri her zaman toprakta bulunmayabilir.

 

Toprakta bulunmayan veya az bulunan besin elementlerini bitkiye ve toprağa vermeye GÜBRELEME denir.

 

 Mineral besinler iki gruba ayrılır:

 Makro besinler ve Mikro besinler.

 

Makro besinler

Makro besinler iki gruba ayrılabilir:

 

Birincil ve ikincil besin.

Azot (N), fosfor (P) ve potasyum (K) Birincil maddelerdir.  Bitkilerin hayatta kalması ve büyümesi için mutlak olması gereken ve bitki tarafından büyük miktarlarda tüketilen besinlerdir. Bu besinler çokça tüketildiğinden topraklarda genelde eksiktir.

 

Kalsiyum (Ca), magnezyum (Mg) ve kükürt (S) ikincil besinlerdir.  Bu besinler genelde toprakta yeterli miktarda vardır. Noksanlıklar görüldüğünde gübreleme yapılır.

 

Mikro besinler

Bor (B), bakır (Cu), demir (Fe), klorür (Cl), mangan (Mn), molibden (Mo) ve çinko (Zn) Mikro besinlerdir.  Mikro besinler,  bitkinin büyümesi için çok küçük miktarlarda gerekli elemanlardır. Bu elementlere minör elementler veya eser elementler denir. Son yıllarda yapılan araştırmalar sonucu kaliteli ve bol meyve için gerekli besinler olduğu ortaya çıkmıştır. Artık tüm dünya tarım teşkilatları, çiftçileri mikro besinleri kullanmaya teşvik etmeye başlamıştır.

 

ÜRÜN ADI

KULLANIM ZAMANI

Dekar/100 lt suya

CEVİZ, ANTEP FISTIĞI, ELMA, KİRAZ, AYVA, ARMUT, ERİK, VİŞNE, ŞEFTALİ, KAYISI, FINDIK, NAR, ZEYTİN, BADEM

1. uygulama, Yapraklar fare kulağı kadar olduğunda
2. uygulama, Meyve tutumunda
3. uygulama Hasattan 45 gün önce  yapılır.

150 cc
200 cc
300 cc

NARENCİYE

1. uygulama Çiçeklenmeden önce
2. uygulama meyve tutumunda
3. uygulama hasattan 45 gün önce yapılır

150 cc
200 cc
200 cc

ÜZÜM

1. uygulama Çiçeklenme öncesi
2. uygulama Çiçekten sonra  yapılır.

125 cc
150 cc

PAMUK

1. uygulama Bitki boyu 10-15 cm olunca ilk ilaçlamayla birlikte
2. uygulama Tarak oluşumunda
3. uygulama İlk kozalar oluşmaya başlayınca  yapılır.

100 cc
150 cc
200 cc

MUZ

Oluşum öncesi ve sonrası

300 cc

MISIR,  AYÇİÇEĞİ

1. uygulama Bitki boyu 10 – 15 cm. olunca
2. uygulama 15 gün sonra  yapılır.

150 cc
200 cc

BUĞDAY,  ÇELTİK,

Kardeşlenme döneminde tek uygulama yapılır.

150 cc

DOMATES, HIYAR, BİBER, KABAK, PATLICAN ve DİĞER SEBZELER

1. uygulama Çiçeklenmeden önce
hasat sonuna kadar 15 gün aralıklarla 3 uygulama yapılır.

150 cc
200 cc

NOHUT, MERCİMEK, BEZELYE, BAKLA, BAMYA, FASULYE, SOYA

Yapraklar oluştuktan sonra 15 gün aralıklarla 3 uygulama yapılır.

150 cc
200 cc

ŞEKER PANCARI, PATATES, SOĞAN, SARIMSAK, TURP

1. Çapada ilk uygulama ve 15 gün aralıklarla 2. uygulama yapılır.

150 cc

KAVUN, KARPUZ

Çiçeklenme öncesinde 1. uygulama, 15 gün sonra 2. uygulama yapılır.

150 cc

ISPANAK, LAHANA, PIRASA, ENGİNAR, KARNABAHAR,  KEREVİZ, MARUL, ANANAS

Yapraklar oluşmaya başlayınca 1. uygulama, 15 gün sonra 2. uygulama yapılır.

120 cc
160 cc

 


Hastalık veya zararlı etkisiyle, Zayıf ve Yorgun olan bitkiye, tek başına ilaç vermeyin, Strese sokmayın.
Strese giren ağaç bir hafta on gün kendine gelemez, ürün geç yetiştirir, pazar kaybolur.
Ürününüz ucuza satılır.
Her ilaçlamada, muhakkak GOLDEN WET ve GOLDENMIX le beraber ilaç verin.

ÜRÜNLERİMİZİ ZİRAİ İLAÇ BAYİLERİNDEN veya      www.TarimMarketi.com     dan TEMİN EDEBİLİRSİNİZ