GOLDEN MAGNEZYUM Yaprak Gübresi

 

Bitkilerde magnezyum noksanlığı belirtileri bakımından bitki türleri arasında farklılıklar olabilmektedir. Bununla birlikte bazı ortak karakterler bitkilerde magnezyum noksanlığının tanınmasını kolaylaştırır. Magnezyum iyonları bitki bünyesinde hareketli olduğu için, noksanlık halinde yaşlı yapraklardan kolaylıkla, yeni oluşan genç yapraklara taşınmaktadır. Bu nedenle de bitkilerde magnezyum noksanlığı belirtileri önce yaşlı yapraklarda görülür.

 

Magnezyum noksanlığının tipik belirtisi yaşlı yapraklarda damarlar arasında görülen sararmadır Primer ve sekonder damarlar (birinci ve ikinci damarlar) yeşil renklerini korurlar, üçüncü ve daha ince damarlar  ve damarlar arası bölgelerde renk sararır. Yaprak bu haliyle benekli bir görüntüye sahip olur.

 

Ekstrem durumlarda klorotik dokular ölerek kahverengi nekrozlar oluşturur.

 

Özellikle kumlu topraklarda, bitki gelişmesinin olgunluk dönemlerine doğru bitlilerde magnezyum noksanlığı sık görülür. Geç dönemde ortaya çıkan magnezyum noksanlığı ürün miktarında büyük bir azalmaya yol açmayabilir. Ancak özellikle yaprakları için yetiştirilen bitkilerde pazar kabiliyeti düşer.

 

Toprak sıkışması, su altında kalma ve kuraklık etkisi magnezyum noksanlığını şiddetlendirir. Bazı hallerde toprakta yeterli miktarda magnezyum bulunsa da bitkilerde magnezyum noksanlığı görülebilmektedir.

 

Aşağıdaki belirtileri gördüğünüzde GOLDEN MAGNEZYUM uygulayınız.

  

Elmada magnezyum noksanlığında, ağaçların özellikle uzun sürgünlerin yaşlı yapraklarında, damar aralarında, gayri muntazam şekilli, açık yeşil, sarı bazen grimsi yeşil renkli lekeler oluşur.

Damar arası lekeler bazı durumlarda yaprak kenarlarına kadar genişler.

Lekeler hızla kırmızımsı kahverengi nekrozlara dönüşür.

Yapraklar daha sonra solar, kıvrılır, kurur ve erken dökülür.

 Meyveler tatsız ve kokusuz olurlar.

Golden Delicious çeşidi elmalar magnezyum noksanlığına fazla duyarlıdırlar.


Narenciyede magnezyum noksanlığında, çeşitlerde görülen simptomlar, yaşlı yaprakların ana damar çevresinde renk açılması şeklinde başlar.

Gittikçe genişleyerek yaprak sararır.

Yaprak uçları ise yeşil renklerini korurlar.

Yapraklarda erken dökülme olur.


Asmada magnezyum noksanlığında, yaprakların damar aralarında lekeler çeklinde başlayarak kloroz, lekelerin hızla genişlemesiyle sapa doğru yayılır ve yaprakta ördek ayağı şeklinde tipik görüntü oluşur.

Klorotik bölgelerde kahverengi nekrozlar oluşur.


Kirazda magnezyum noksanlığında, yaşlı sürgünlerin koyu yeşil, gevşek dokulu yapraklarında ve damar aralarında, klorotik ve nekrotik alanlar oluşur.

Büyüme mevsiminin sonuna doğru belirtilerin şiddeti artar ve nekrotik alanlar siyah bir renk alır.

Yapraklarda delikler oluşur.

Sürgün ucundaki yaprakların renkleri açılır.

Yaprakların dökülmesi hızlanır.

Bu noksanlığa, topraktaki magnezyum yetersizliği, aşırı potasyum ve kalsiyum, aşırı yağış neden olabilir.

Armutta magnezyum noksanlığında, yaprakların ana damar çevresi ve kenarlara yakın bölgelerde nekrozlar oluşurken, yaprak kenarları yeşil renklerini korurlar.

Bu simptomlarrn ortaya çıkması mevsim sonlarına doğru olur.

Yapraklarda erken dökülme de görülür.


Şeftali magnezyum noksanlığından özellikle fazla etkilenir.

Yaprakların damar aralarında kloroz görülür.

Renk açılmaları yaşlı yapraklarda, yaprak kenarlarından başlayarak yayılır.

Beyaz etli meyve veren ağaçların yapraklarında kırmızı renkli, sarı etli meyve veren çeşitlerin yapraklarında ise sarı renkli lekeler oluşur.


Şeker pancarının magnezyum noksanlığında yaprakları hareli sarı bir görüntü alır.

Renk değişimi yaprakların uç ve kenar kısımlarından başlayıp içeriye doğru yayılır.

Kahve renkli nekrozlar meydana gelir.

Yapraklar sarkar.

Bu görüntü pancar sarı virüsünün yarattığı simptoma benzer, sadece virüs simptomu, kenarlardan içeri doğru daha muntazam bir yayılma gösterir.


Çilek bitkisinde magnezyum noksanlığı yapraklarda küçük küçük kırmızımsı menekşe renkli lekelerin görülmesiyle kendini belli eder. Daha sonra bu lekeler genişleyerek için yaprak, kenarlarda bant şeklinde bir kısım hariç, kırmızı menekşe renk alır. Bu görüntü potasyum noksanlığı ile karıştırılsa da, potasyum noksanlığında renklenme yaprak kenarlarından başlayarak içeri doğru yayılır.

Domateste magnezyum noksanlığında, yaşlı yapraklarda damar aralarında, kenarlardan başlayıp içe doğru ilerleyen sararma şeklinde kloroz görülür.

Sonunda bütün yaprak sarıya döner.

Kahverengi keler oluşur.

Yapraklar gövdeye doğru sarkar ve ölür.


Hıyar bitkisinde magnezyum noksanlığında, yaşlı yapraklarda, damarlar ve yaprak kenarlarında ince bir bant yeşil kalarak, yaprağın diğer kısımları sararır.

Yaprakların kenarlarında kahverengi lekeler görülebilir.

Budanmış bitkilerde ana gövde yeni sürgünlerin gereksinimini karşılayacak kadar magnezyum absorbe edemediği için, budanmadan sonra noksanlık görülme ihtimali yüksektir.


Tütün yapraklarında magnezyum noksanlığı simptomları, yaprakların uç kısımlarından başlayıp ortaya doğru ilerleyen, ve damar aralarında görülen kama şeklinde sari veya beyaz lekeler şeklindedir. Noksanlık çok şiddetli ise, yaprak kenarlarında kahve renkli nekrozlar görülür, için yaprak klorozlu bir hal alır ve yaprak kağıt dokusuna benzer bir strüktüre sahip olur .

 

Toprak çözeltisinde yüksek miktarda bulunan hidrojen, potasyum, amonyum, kalsiyum gibi iyonlar magnezyum alımını azaltarak noksanlığa neden olabilmektedirler. pH 5 ve daha düşük olan topraklarda bulunan yüksek miktardaki alüminyum iyonları da magnezyum alımını azaltarak noksanlık yaratmaktadır.

 

Magnezyum noksanlığına en duyarlı sebzeler marul, karnabahar, lahana, havuç, soya, bezelye, turp bitkileridir. Tütün, patates, pancar, mısır. Pamuk, meyvelerden narenciye türleri ve bazı elma çeşitleri magnezyum gereksinimi yüksek olan bitkilerdir.

 

ÜRÜN ADI

KULLANIM VE ZAMANI

DOZAJ

NARENCİYE

Magnezyum eksikliği görülen durumlarda

10-15 ml/ağaç

SEBZELERDE

Magnezyum eksikliği görülen durumlarda

75 ml/dekar

MEYVE AĞAÇLARINDA

Meyve oluştuktan sonra 2-3 kez

10-15 ml/ağaç

AÇIK TARLA BİTKİLERİNDE

Magnezyum eksikliği görülen durumlarda

60-90 ml/dekar

PATATES

ŞEKER PANCARI

Bitki boyu 10-15 cm olduğunda 10 gün ara ile 3-4 kez

80 ml/dekar

 


Hastalık veya zararlı etkisiyle, Zayıf ve Yorgun olan bitkiye, tek başına ilaç vermeyin, Strese sokmayın.
Strese giren ağaç bir hafta on gün kendine gelemez, ürün geç yetiştirir, pazar kaybolur.
Ürününüz ucuza satılır.
Her ilaçlamada, muhakkak GOLDEN WET ve GOLDENMIX le beraber ilaç verin.

ÜRÜNLERİMİZİ ZİRAİ İLAÇ BAYİLERİNDEN veya      www.TarimMarketi.com     dan TEMİN EDEBİLİRSİNİZ