TEMEL BİTKİ GEREKSİNİMLERİ


TEMEL BİTKİ GEREKSİNİMLERİ

 

Benim bahçemde ne yetişir, hangi bitkiyi dikmemi öneriyorsunuz veya ben şu bitkiyi diksem karlı olurmu ?

 

Telefon veya maille sorulan en çok soru; Bu sorulara cevap verebilmek için aşağıda belirtilen faktörleri bilmemiz ve bahçe kurulacak alanı görmemiz lazımdır.

Bilgisayarınızı, tabletinizi,

cep telefonunuzu alın araziye gidin.

Web sitemizi açın teşhisinizi yapın.

ARAMAKTAN ÇEKİNMEYİN.

 

Genelde çiftçilerin verdiği cevaplar benim toprağım iyidir, suyum içme suyu kalitesinde, güneş içinden hiç çıkmıyor. Yani dört dörtlük bir arazi, ama nedense boş.

 

Fakat bunlar yetmiyor, bir bitkinin yetişmesi için gerekli olan temel faktörler vardır. Bazı bitkiler esnek davranırken bazı bitkilerde bu temel faktörlere titiz davranırlar.

 

Bir bahçeyi tesis ederken iyi araştırmak, doğru bitkiyi bulmamız lazım. Paramız ve zamanımız boşa harcanmamalıdır.

 

Bir bitkinin gelişmesi için gerekli olan 8 temel faktör vardır.

  1-      Gün süresi

  2-      Işık

  3-      Sıcaklık

  4-      Soğuk

  5-      Isı

  6-      Su

  7-      Ph

  8-      Bitki besini

 

GÜN SÜRESİ

Bitkinin gelişip büyümesi, çiçek oluşumu gün içinde yani gündüzleri olmaktadır. (Sabah bir iki tane çiçek varken akşama doğru ağacın çiçekle dolduğunu gözlerinizle görürsünüz) Her bitkinin kendisine özgü gün süresi ihtiyacı vardır. Yeterli gün süresine göre bitki seçmeliyiz, doğru seçim yapmazsak istediğimiz verimi alamayız veya paramız ve zamanımız boşa gidip hiçbir şey elde edemeyiz.

 

 IŞIK

Işık bitkilerin enerji kaynağıdır. Bazı bitkiler Uzun süreli güneş ışığı isterken bazı bitkiler yeterli güneş ışığını aldıktan sonra gölge bir ortamı seçecektir. Eğer doğru bitkiyi seçmezsek bulutlu ve yağmurlu günler veya ülkemizin genel dağlık yapısı nedeniyle tepelerin gün ışığının geç gelmesini veya erken engellemesi bitkiyi strese sokacaktır. Tesisimizin yakınındaki yüksek ağaçlar bitkinin güneş ışığı almasını engelliyecek istediğimiz verimi elde edemeyeceğiz veya seçeceğimiz bitkiye gölge yapacak istenilen verim elde edilecektir.

 

SICAKLIK

Bitkiler optimum sıcaklık aralığında iyi büyürler. Her bitkinin kendine özgü optimum sıcaklık aralığı vardır. Bir bitki için gerekli sıcaklık aralığı diğer bitki için dar veya geniş olabilir.

 

SOĞUK

Bazı bitkiler soğuklanma ihtiyacı duymaktadır. 7 °C inin altında 1000-2000 saat arası soğuklanma ihtiyacı duyarken (şeftali), bazı tropikal bitkiler sıcaklık 60 °C altına düştüğünde zarar görmektedir. Bazı bitkiler sıfırın altında soğuklara dayanırken, bazı bitkiler sıcaklık sıfır değerlere yaklaşırken zarar görürler.

 

ISI

Isı toleransı bitkilere göre değişir. Hızla değişen sıcaklıklar ve gece gündüz arasındaki yüksek ısı farkına bazı bitkiler tolerans gösterirken bazı bitkiler buna tolerans gösteremezler. Dağlarda ve tropikal bölgelerde küçük bitkiler daha iyi yetişmektedir.

 

SU

Farklı bitkiler farklı su ihtiyacı göstermektedir. Bazı bitkiler yaz boyunca susuzluğa dayanırken bazı bitkiler susuzluğa dayanamamaktadır. Bazı bitkiler su takviyesi ile yetişirken bazı bitkiler bataklık ortamında daha iyi gelişmektedir. Onun için bitkiye yapacağımız sulamanın oranına dikkat etmeliyiz. Bazı bitkiler suda çürürken bazı bitkiler suyu sevecektir. Onun için bitki seçerken nemi iyi tutan bahçe, süzülmüş kötü su bulunan yerler, kronik ıslak toprak, bataklık ortamı gibi unsurlar göz önünde bulundurulmalıdır.

 

pH

Bitkiler genelde 5.5 – 7.0 ph aralığında yetişmektedir. (pH: Temelde, pH toprakta bulunan kireç (kalsiyum) miktarının bir ölçüsüdür ve sahip olduğu toprak türüdür.) Bazı besinler yüksek veya düşük ph tarafından tutulurlar (6.4) ve bitkinin kılcal kökleri tarafından alınmalarını engellerler. Bitki yetişmez.

 

pH

3

4

5

6

7

8

9

Toprak reaksiyonu

çok yüksek asitlik

Kuvvetli asitlik

Orta asitlik

Hafif asitlik

NÖTR

Hafif alkali

Orta alkali

pH sın ürüne etkisi

Tüm ürünlere zehirli

Çoğu ürünlere zehirli

Bazı ürünlere zehirli

Bütün ürünler yetişir

Bütün ürünler yetişir

Ürün
yetişir

Birçok ürün için zehirli

 

BİTKİ BESİN ELEMENTLERİ

Besin " bitkisel gıda "adlı, su ile karıştırıldığında, bitki besleme için izin çözünür minerallerdir.  Bitki besinleri Makro ve Mikro elementler olarak iki kategoriye ayrılır.

 

Makro elementler sağlık tesisi için hayati önem taşır, bunlar şunlardır:

 

1-      Azot

2-      Fosfor

3-      potasyum

4-      kalsiyum

5-      magnezyum

6-      sülfür

 

Mikro elementler  

1-      bor

2-      mangan

3-      bakır

4-      çinko

5-      molibden

6-      klor

7-      sodyum

8-      kobalt


Hastalık veya zararlı etkisiyle, Zayıf ve Yorgun olan bitkiye, tek başına ilaç vermeyin, Strese sokmayın.
Strese giren ağaç bir hafta on gün kendine gelemez, ürün geç yetiştirir, pazar kaybolur.
Ürününüz ucuza satılır.
Her ilaçlamada, muhakkak GOLDEN WET ve GOLDENMIX le beraber ilaç verin.

ÜRÜNLERİMİZİ ZİRAİ İLAÇ BAYİLERİNDEN veya      www.TarimMarketi.com     dan TEMİN EDEBİLİRSİNİZ