BESİN ELEMENTLERİNİN BİTKİ BÜNYESİNDEKİ ETKİLEŞİMLERİNE BAĞLI BESLENME BOZUKLUKLARI


BESİN ELEMENTLERİNİN BİTKİ BÜNYESİNDEKİ ETKİLEŞİMLERİNE BAĞLI BESLENME BOZUKLUKLARI

Bitki besin elementleri arasında toprakta görülen olumsuz etkileşimler bitki bünyesinde de görülebilmektedir.

 

Yani bir besin elementinin bitki bünyesinde normalden daha yüksek miktarlarda bulunması diğer bazı besin elementlerinin noksanlıklarına neden olabilmektedir.

 

Birçok besin elementi arasında böyle antagonistik etkileşimlerin olduğu bilinmektedir. Bitki besin elementleri arasındaki antagonistik ve sinergetik etkileşimler, gübre kullanımındaki artışa paralel olarak artmaktadır.

 

Antagonizm

besin elementleri arasında olumsuz etkileşim

Sinergizm

besin elementleri arasında olumlu etkileşim anlamına gelmektedir.

 

Bitki bünyesinde bulunan bazı besin elementlerinin yeterli olup olmadıkları kimi zaman sadece o elementin miktarı ile ilgili olmayıp,

Bilgisayarınızı, tabletinizi,

cep telefonunuzu alın araziye gidin.

Web sitemizi açın teşhisinizi yapın.

ARAMAKTAN ÇEKİNMEYİN.

 diğer bazı elementlerin miktarlarına bağlı olabilmektedir.

 

Örnek olarak elmada kalsiyum noksanlığından ileri gelen acı benek ve diğer bazı depo hastalıkları ile domates, biber, kavun gibi sebzelerde yine kalsiyum noksanlığından ileri gelen çiçek burnu çürüklüğü hastalığı reel olarak kalsiyum noksanlığından daha çok, POTASYUM / KALSİYUM ve  POTASYUM + MAGNEZYUM / KALSİYUM oranının yüksekliğinden ileri gelmektedir.

 

Bitki bünyesinde bulunan iyonlar arasındaki antagonizme en iyi örnek, diğer bir iyi örnek FOSFOR  / ÇİNKO oranının yüksek olmasından ileri gelen çinko noksanlığıdır. Bitki yapraklarında 25 ppm civarında Zn bulunması genellikle birçok bitki için yeterli olmaktadır Bununla birlikte bitkideki FOSFOR  / ÇİNKO oranı 300'den büyükse, yapraklardaki çinko miktarı ne olursa olsun, bitki çinko noksanlığı gösterebilmektedir.

 

Metabolik olarak önemli olan diğer bazı iyon oranları

N / S, N03/ K, N03 /Fe, İÇ / Fe, Fe / Zn, Fe / Mn, Mn / Zn, K / Ca, K / Mg, K / Na, K/B, NHa/K, NH4/Ca, NHa/Mg, P/Fe, P/Al, Ca/Mg, oranları ve bunların ters oranlarıdır.

 

Genellikle bir besin elementinin noksanlığı, aynı zamanda başka bir besin elementinin fazla olduğuna işaret eder. Bunun tersi de doğrudur, yani eğer bir besin elementinin fazlalığı varsa, bu aynı zamanda başka bir elementin noksan olduğunun işaretidir Her iki halde de sonuç aynıdır ve bitkinin dengesiz beslendiği anlamına gelir. Bu anlatılanlardan görülecektir ki; pratikte bir bitkide bir beslenme bozukluğu varsa, bunun bir elementin reel noksanlığından mı, yoksa başka bir elementin fazlalığından mı ileri geldiğini kestirmek kolay değildir. Bu gibi durumlarda başvurulacak en iyi yol bitki analiz yaptırmak ve ona göre karar vermektir.

 

Bitkinin sağlıklı gelişebilmesi ve mahsuldarlığı üzerine, yapraktaki bitki besinler arasındaki orantının ne ölçüde etkili olduğunu gösteren çok iyi bir örnek aşağıda verilmiştir. Elmada tomurcuk belirlendiği dönemde yapraklardaki N/K oranın, ertesi yılda çiçek miktarının belirgin şekilde etkilediği ortaya konulmuştur.


Hastalık veya zararlı etkisiyle, Zayıf ve Yorgun olan bitkiye, tek başına ilaç vermeyin, Strese sokmayın.
Strese giren ağaç bir hafta on gün kendine gelemez, ürün geç yetiştirir, pazar kaybolur.
Ürününüz ucuza satılır.
Her ilaçlamada, muhakkak GOLDEN WET ve GOLDENMIX le beraber ilaç verin.

ÜRÜNLERİMİZİ ZİRAİ İLAÇ BAYİLERİNDEN veya      www.TarimMarketi.com     dan TEMİN EDEBİLİRSİNİZ